ΝΕΑ
ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ
ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟ
ΠΟΙΚΙΛΑ
ΙΣΤΟΡΙΑ
1st Hopes Tournament SO Patron - Πάτρα, 18 Μαρτίου - 22 Απριλίου 2016
οΠΡΟΚΗΡΥΞΗο Αποτελέσματα οοοοφωτοοοοο
 

 
Οι νικητές στους 12χρονους Οι νικητές στους 8χρονους
Τις απονομές πραγματοποίησε ο κ. Κώστας Παπαχριστόπουλος
 
Οι συμμετέχοντες

22.04.2016

Γεωργής & Σινούρης οι νικητές

Ολοκληρώθηκε με την απονομή των μεταλλίων στους τρεις πρώτους νικητές ανά κατηγορία, το 1ο Τουρνουά των Ελπίδων του ΣΟ Πατρών για το 2016.

Στους 12χρονους Θάνος Γεωργής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, ο Μιχάλης Αποστολόπουλος το αργυρό και ο Χρήστος Κατσίκης το χάλκινο.

Χρυσός στους 8χρονους αναδείχθηκε ο Ανδρέας Σινούρης με το εντυπωσιακό 7/7, ασημένιος ο Γιώργος Παπαχριστόπουλος και χάλκινος ο Κωνσταντίνος Βάλσαμος

Η τελική κατάταξη ανά κατηγορία:

8χρονοι   12χρονοι
1 Σινούρης Ανδρέας 7   1 Γεωργής Θάνος 5
2 Παπαχριστόπουλος Γιώργος 4   2 Αποστολόπουλος Μιχαήλ 5
3 Βάλσαμος Κωνσταντίνος 3   3 Κατσίκης Χρήστος 4
4 Πατρίκιος Μάριος-Άρης 3   4 Ευθυμίου-Μούζουρας Ερμής 3,5
5 Λαμπίρης Νικηφόρος 2,5   5 Ευθυμίου-Μούζουρας Ορφέας 3,5
6 Σαράντης Μάριος-Ναπολέων 2   6 Λαμπίρης Βλάσης 3
7 Λάμπρου Νίνος 1,5        
8 Λάμπρου Θησέας 1        
 
Ανδρέας Σινούρης - Βλάσης Λαμπίρης

18.04.2016

R6, Ο Σινούρης νικητής στους 8χρονους

Ο Ανδρέας Σινούρης, μια αγωνιστική πριν το τέλος κατοχύρωσε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των 8χρονων. Τέσσερις παίκτες διεκδικούν τα υπόλοιπα μετάλλια

Στους 12χρονος προηγείται ο Θάνος Γεωργής με 5 βαθμούς. Εδώ και οι υπόλοιποι 5 αθλητές διεκδικούν τα άλλα δύο μετάλλια.

Την ερχόμενη Παρασκευή ολοκληρώνεται το πρώτο τουρνουά των Ελπίδων και με τη λήξη των αγώνων θα πραγματοποιηθούν και οι απονομές.

Ανά κατηγορία η βαθμολογία έχει διαμορφωθεί ως εξής, μια αγωνιστική πριν το τέλος των αγώνων:

8χρονοι   12χρονοι
1 Σινούρης Ανδρέας 6   1 Γεωργής Θάνος 5
2 Παπαχριστόπουλος Γιώργος 3   2 Αποστολόπουλος Μιχαήλ 4
3 Βάλσαμος Κωνσταντίνος 3   3 Ευθυμίου-Μούζουρας Ερμής 3,5
4 Πατρίκιος Μάριος-Άρης 2   4 Ευθυμίου-Μούζουρας Ορφέας 3,5
5 Σαράντης Μάριος-Ναπολέων 2   5 Λαμπίρης Βλάσης 3
6 Λάμπρου Νίνος 1,5   6 Κατσίκης Χρήστος 3
7 Λαμπίρης Νικηφόρος 1,5        
8 Λάμπρου Θησέας 1        
 
Ανδρέας Σινούρης

15.04.2016

R5, Ο Σινούρης πάντα μπροστά

Αήττητος ο Ανδρέας Σινούρης βαδίζει προς το νήμα της πρώτης θέσης. Έχει ήδη 5/5 νίκες.

Η 6η αγωνιστική θα παιχθεί την Δευτέρα 18 Απριλίου στις 6.30 μμ

 
Ανδρέας Σινούρης - Θάνος Γεωργής

04.04.2016

R4, Ο Σινούρης στην κορυφή

Ο Ανδρέας Σινούρης ήταν ο νικητής στο ντέρμπυ κορυφής με τον Θάνο Γεωργή και αποσπάστηκε στη βαθμολογία, έχοντας 4/4 βαθμούς.

Υπενθυμίζουμε ότι η 5η αγωνιστική θα διεξαχθεί τη μεθεπόμενη Παρασκευή 15 Απριλίου

 

Ερμής Ευθυμίου-Μούζουρας - Ανδρέας Σινούρης

01.04.2016

Γεωργής & Σινούρης οδηγούν

Ο Θάνος Γεωργής με τον Ανδρέα Σινούρη είναι οι μόνοι που συνεχίζουν αήττητοι τους αγώνες έως την ερχόμενη Δευτέρα, που θα συναντηθούν μαζί.

Η τέταρτη αγωνιστική θα γίνει στις 4 Απριλίου, λόγω της κλαδικής έκθεσης Δυτικής Ελλάδας Westia που θα πραγματοποιηθεί στο Στάδιο 9-11 Απριλίου.

Για τον ίδιο λόγο θα μεταφερθεί και το 17th Patraikos Open την Κυριακή 17 Απριλίου

 
Χρήστος Κατσίκης (δεξιά) - Ερμής Ευθυμίου-Μούζουρας

28.03.2016

Τέσσερις με 2/2

Οι αδελφοί Ερμής και Ορφέας Ευθυμίου-Μούζουρας, ο Θάνος Γεωργής και ο Ανδρέας Σινούρης, προηγούνται μετά από 2 αγωνιστικές στο τουρνουά - πρόβα τζενεράλε των νέων σκακιστών του ΣΟ Πατρών.

Οι αγώνες διεξήχθησαν σε κλίμα ευφορίας για τους μικρούς, διότι όλα τα παιδιά που αγωνίστηκαν στους Μαθητικούς Αγώνες προκρίθηκαν στην τελική φάση.

Την Παρασκευή διεξάγεται η τρίτη αγωνιστική

 

18.03.2016

Πρώτα αποτελέσματα

Βάπτισμα πυρός στις επίσημες παρτίδες, για 14 μικρούς σκακιστές, από το νέο αίμα που θα παρουσιάσει ο ΣΟ Πατρών στη φετινή χρονιά.

Οι τρεις νικητές ανά κατηγορία θα βραβευθούν με μετάλλια

 
 

1. ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ: Ατομικό τουρνουά 7 αγωνιστικών ελβετικού συστήματος, του τμήματος Ελπίδων του Σκακιστικού Ομίλου Πατρών

2. ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ: Σκακιστικός Όμιλος Πατρών

3. ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ: 45' για όλη την παρτίδα, συν 30'' ανά κίνηση

4. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ:

1η αγων.

Παρασκευή

18

Μαρτίου

2016

ώρα 18.30

2η αγων.

Δευτέρα

28

Μαρτίου

2016

ώρα 18.30

3η αγων.

Παρασκευή

1

Απριλίου

2016

ώρα 18.30

4η αγων.

Δευτέρα

4

Απριλίου

2016

ώρα 18.30

5η αγων.

Παρασκευή

15

Απριλίου

2016

ώρα 18.30

6η αγων.

Δευτέρα

18

Απριλίου

2016

ώρα 18.30

7η αγων.

Παρασκευή

22

Απριλίου

2016

ώρα 18.30

Η κλήρωση κάθε αγωνιστικής θα γίνεται με τους φυσικώς παρόντες σκακιστές

5. ΧΩΡΟΣ ΑΓΩΝΩΝ: Παμπελοποννησιακό Στάδιο, Πατρών Κλάους 91-93, Πάτρα

6. ΠΑΡΑΒΟΛΟ: 3 ευρώ

7. ΕΠΑΘΛΑ:

1ος Κ/12 ετών

Χρυσό μετάλλιο

2ος Κ/12 ετών

Αργυρό μετάλλιο

3ος Κ/12 ετών

Χάλκινο μετάλλιο

 

1ος Κ/08 ετών

Χρυσό μετάλλιο

2ος Κ/08 ετών

Αργυρό μετάλλιο

3ος Κ/08 ετών

Χάλκινο μετάλλιο

Κάθε αθλητής μετέχει στα έπαθλα της κατηγορίας του

8. ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ: α) Αποτέλεσμα ισοβάθμων β) Μπούχολτς γ) Σόννεμπορν-Μπέργκερ

9. ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ: Υποβάλλονται αμέσως μετά τη λήξη της υπ' όψιν παρτίδας με παράβολο 30 ευρώ. Επιτροπή ενστάσεων: Αλεξόπουλος Αλέξανδρος, Σπαθής Νικόλαος, Πατούχα Μαρία

10. ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ: Λεβεντέλη Παναγιώτα

11. ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αλεξάνδρου Αναστάσιος

ΔΙΑΦΟΡΑ: Για ότι δεν προβλέπεται στην παρούσα προκήρυξη ισχύουν οι κανονισμοί της ΕΣΟ και της FIDE

ΓΙΑ ΤΟ ΔΣ

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ


 

Ο ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ


 

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΜΠΕΤΣΟΣ

 

 
 
ΔΣ
ΜΑΘΗΜΑΤΑ
ΕΓΓΡΑΦΕΣ
ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ
ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ