ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΩΝ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΩΝ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΩΝ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΩΝ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΩΝ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΩΝ
ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΙΤΛΟΙ ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ ΣΚΑΚΙΣΤΕΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ

                             

ΑΡΧΙΚΗ

ΟΜΑΔΙΚΟ ΡΑΠΙΝΤ

ΣΟ ΠΑΤΡΩΝ
 
 
 
 
 
 
 
 
 

    1. ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ: Ο Σκακιστικός Όμιλος Πατρών προκηρύσσει Ομαδικό Τουρνουά Ράπιντ σε 4 σκακιέρες με ελβετικό σύστημα 5 γύρων

    2. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ:

1η αγων.

Σάββατο   6-11-2010

ώρα  17.15

2η αγων.

Σάββατο   6-11-2010

ώρα  18.15

3η αγων.

Σάββατο   6-11-2010

ώρα  19.15

4η αγων.

Σάββατο   6-11-2010

ώρα  20.15

5η αγων.

Σάββατο   6-11-2010

ώρα  21.15

    3. ΧΩΡΟΣ ΑΓΩΝΩΝ: Σκακιστική Στοά, Γερμανού 27, Πάτρα

    4. ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ: 10΄ + 10΄΄ ανά κίνηση

    5. ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ:  Κάθε σωματείο μπορεί να συμμετάσχει με 1 ή 2 ομάδες

    6. ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:  Η αρχική δήλωση σύνθεσης παραμένει σταθερή σε όλο το τουρνουά. Η σειρά δήλωσης παικτών είναι ελεύθερη. Επιτρέπεται αντικατάσταση παίκτη για λόγους ανωτέρας βίας

    7. ΑΡΧΗΓΟΣ:  Οι αρχηγοί δεν θα έχουν αρμοδιότητα ως προς τις προτάσεις ισοπαλίας, αλλά μόνο οι ίδιοι οι παίκτες

    8. ΕΠΑΘΛΑ:   α) Κύπελλο στη νικήτρια ομάδα  β) Μετάλλια στiς τρεις πρώτες ομάδες

    9. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:  Η νίκη σε 1 ματς δίνει 2 βαθμούς, η ισοπαλία 1 και η ήττα κανένα βαθμό. Νίκη χωρίς αγώνα δίνει 2 βαθμούς και 2,5 πόντους. Το ίδιο και το bye

    10. ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ:  α) Βαθμοί - πόντοι στα μεταξύ παιχνίδια όλων των ισοβαθμησάντων  β) 'Αθροισμα πόντων γ) Κριτήριο Βερολίνου δ) Κλήρωση

    11. ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ: Ανδρέας Τερζής

    12. ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αναστάσιος Αλεξάνδρου

    13. ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ:  Έως την Παρασκευή 5/11 στον ΣΟΠ μαζί  με την σύνθεση

    14. ΚΛΗΡΩΣΗ:  Θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 6/11 ώρα 12.00. Η αρχική σειρά κατάταξης θα οριστεί με βάση τον μέσο όρο εθνικού ΕΛΟ των ομάδων

    ΔΙΑΦΟΡΑ:  α) Σκακιστής που δεν παρουσιάζεται μέχρι τη λήξη του χρόνου της παρτίδας του μηδενίζεται χωρίς άλλες συνέπειες για την ομάδα του β) ομάδα με 1 παρόντα παίκτη δεν μπορεί να αγωνιστεί  γ) Για ότι δεν προβλέπεται στην παρούσα προκήρυξη ισχύουν οι κανονισμοί της ΕΣΟ και της FIDE

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ

 

 

Ο ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ

 

 ΣΠΥΡΙΔΩΝ ΤΣΑΓΓΑΡΗΣ

 

φωτο

chess-results

Team composition    
       
1 ΣΟ ΠΑΤΡΩΝ Rtg-Ø:1964    
       
Bo. Name NRtg FED
1 Κανελλόπουλος Παναγιώτης 2220 GRE
2 Μουρούτης Κωνσταντίνος 2145 GRE
3 Σπυρόπουλος Γεώργιος 2110 GRE
4 Κοντογιάννη Μαρία - Χριστίνα 1380 GRE
       
       
2 ΝΕΠ-1 Rtg-Ø:1878    
       
Bo. Name NRtg FED
1 Δεληγιάννης Παρασκευάς 2060 GRE
2 Χαχάμπης Νικόλαος 1990 GRE
3 Ηλιόπουλος Αλέξιος 1845 GRE
4 Διαμαντόπουλος Νικόλαος 1615 GRE
       
       
3 ΕΣΣΠ Rtg-Ø:1865    
       
Bo. Name NRtg FED
1 Σιέμπος Κωνσταντίνος 1720 GRE
2 Καραμαλής Γεώργιος 2025 GRE
3 Σπηλιόπουλος Αλέξιος 1865 GRE
4 Μασούρος Παναγιώτης 1850 GRE
       
       
4 ΠΕΛΟΠΑΣ Rtg-Ø:1594    
       
Bo. Name NRtg FED
1 Σερέτης Ιωάννης 1920 GRE
2 Σπηλιάδης Αθανάσιος 1705 GRE
3 Λέκκας Δημήτριος - Αριστοτέλης 1340 GRE
4 Κουτσίδη Μάρθα 1410 GRE
       
       
5 ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ Rtg-Ø:1418    
       
Bo. Name NRtg FED
1 Μακρίδης Ευστάθιος 1660 GRE
2 Τομαράς Αριστείδης 1365 GRE
3 Μαχαίρας Γεώργιος 1355 GRE
4 Παχάκης Στυλιανός 1290 GRE
       
       
6 ΠΑΤΡΑΪΚΟΣ Rtg-Ø:1406    
       
Bo. Name NRtg FED
1 Τσαγγάρης Ηρακλής - Χαράλαμπος 1550 GRE
2 Σάμαρης Μιχαήλ 1480 GRE
3 Μπέτσος Νικόλαος 1395 GRE
4 Μπαλής Γεώργιος 1000 GRE
       
       
7 ΝΕΠ-2 Rtg-Ø:1199    
       
Bo. Name NRtg FED
1 Λυμπέρης Γεώργιος 1200 GRE
2 Παυλίδης Ορέστης 1195 GRE
3 Τριπολιτσιώτης Θεόδωρος- Νικόλαος 1020 GRE
4 Παπανικολάου Ελευθέριος 1005 GRE
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Round 1           
               
1.1 1 ΣΟ ΠΑΤΡΩΝ 4 - 0 4 ΠΕΛΟΠΑΣ
1   Κανελλόπουλος Παναγιώτης 2220 1 : 0   Σερέτης Ιωάννης 1920
2   Μουρούτης Κωνσταντίνος 2145 1 : 0   Σπηλιάδης Αθανάσιος 1705
3   Σπυρόπουλος Γεώργιος 2110 1 : 0   Λέκκας Δημήτριος - Αριστοτέλης 1340
4   Κοντογιάννη Μαρία - Χριστίνα 1380 1 : 0   Κουτσίδη Μάρθα 1410
1.2 5 ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 0 - 4 2 ΝΕΠ-1
1   Μακρίδης Ευστάθιος 1660 0 : 1   Δεληγιάννης Παρασκευάς 2060
2   Τομαράς Αριστείδης 1365 0 : 1   Χαχάμπης Νικόλαος 1990
3   Μαχαίρας Γεώργιος 1355 0 : 1   Ηλιόπουλος Αλέξιος 1845
4   Παχάκης Στυλιανός 1290 0 : 1   Διαμαντόπουλος Νικόλαος 1615
1.3 3 ΕΣΣΠ 3,5 - 0,5 6 ΠΑΤΡΑΪΚΟΣ
1   Σιέμπος Κωνσταντίνος 1720 ½ : ½   Τσαγγάρης Ηρακλής - Χαράλαμπος 1550
2   Καραμαλής Γεώργιος 2025 1 : 0   Σάμαρης Μιχαήλ 1480
3   Σπηλιόπουλος Αλέξιος 1865 1 : 0   Μπέτσος Νικόλαος 1395
4   Μασούρος Παναγιώτης 1850 1 : 0   Μπαλής Γεώργιος 1000
Round 2           
               
2.1 2 ΝΕΠ-1 2 - 2 1 ΣΟ ΠΑΤΡΩΝ
1   Δεληγιάννης Παρασκευάς 2060 ½ : ½   Κανελλόπουλος Παναγιώτης 2220
2   Χαχάμπης Νικόλαος 1990 0 : 1   Μουρούτης Κωνσταντίνος 2145
3   Ηλιόπουλος Αλέξιος 1845 ½ : ½   Σπυρόπουλος Γεώργιος 2110
4   Διαμαντόπουλος Νικόλαος 1615 1 : 0   Κοντογιάννη Μαρία - Χριστίνα 1380
2.2 7 ΝΕΠ-2 0 - 4 3 ΕΣΣΠ
1   Λυμπέρης Γεώργιος 1200 0 : 1   Σιέμπος Κωνσταντίνος 1720
2   Παυλίδης Ορέστης 1195 0 : 1   Καραμαλής Γεώργιος 2025
3   Τριπολιτσιώτης Θεόδωρος- Νικόλαος 1020 0 : 1   Σπηλιόπουλος Αλέξιος 1865
4   Παπανικολάου Ελευθέριος 1005 0 : 1   Μασούρος Παναγιώτης 1850
2.3 6 ΠΑΤΡΑΪΚΟΣ 1 - 3 5 ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ
1   Τσαγγάρης Ηρακλής - Χαράλαμπος 1550 0 : 1   Μακρίδης Ευστάθιος 1660
2   Σάμαρης Μιχαήλ 1480 1 : 0   Τομαράς Αριστείδης 1365
3   Μπέτσος Νικόλαος 1395 0 : 1   Μαχαίρας Γεώργιος 1355
4   Μπαλής Γεώργιος 1000 0 : 1   Παχάκης Στυλιανός 1290
Round 3           
               
3.1 3 ΕΣΣΠ 2 - 2 2 ΝΕΠ-1
1   Σιέμπος Κωνσταντίνος 1720 0 : 1   Δεληγιάννης Παρασκευάς 2060
2   Καραμαλής Γεώργιος 2025 1 : 0   Χαχάμπης Νικόλαος 1990
3   Σπηλιόπουλος Αλέξιος 1865 0 : 1   Ηλιόπουλος Αλέξιος 1845
4   Μασούρος Παναγιώτης 1850 1 : 0   Διαμαντόπουλος Νικόλαος 1615
3.2 1 ΣΟ ΠΑΤΡΩΝ 4 - 0 5 ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ
1   Κανελλόπουλος Παναγιώτης 2220 1 : 0   Μακρίδης Ευστάθιος 1660
2   Μουρούτης Κωνσταντίνος 2145 1 : 0   Τομαράς Αριστείδης 1365
3   Σπυρόπουλος Γεώργιος 2110 1 : 0   Μαχαίρας Γεώργιος 1355
4   Κοντογιάννη Μαρία - Χριστίνα 1380 1 : 0   Παχάκης Στυλιανός 1290
3.3 4 ΠΕΛΟΠΑΣ 3,5 - 0,5 7 ΝΕΠ-2
1   Σερέτης Ιωάννης 1920 1 : 0   Λυμπέρης Γεώργιος 1200
2   Σπηλιάδης Αθανάσιος 1705 1 : 0   Παυλίδης Ορέστης 1195
3   Λέκκας Δημήτριος - Αριστοτέλης 1340 ½ : ½   Τριπολιτσιώτης Θεόδωρος- Νικόλαος 1020
4   Κουτσίδη Μάρθα 1410 1 : 0   Παπανικολάου Ελευθέριος 1005
Round 4           
               
4.1 3 ΕΣΣΠ 1 - 3 1 ΣΟ ΠΑΤΡΩΝ
1   Σιέμπος Κωνσταντίνος 1720 0 : 1   Κανελλόπουλος Παναγιώτης 2220
2   Καραμαλής Γεώργιος 2025 0 : 1   Μουρούτης Κωνσταντίνος 2145
3   Σπηλιόπουλος Αλέξιος 1865 0 : 1   Σπυρόπουλος Γεώργιος 2110
4   Μασούρος Παναγιώτης 1850 1 : 0   Κοντογιάννη Μαρία - Χριστίνα 1380
4.2 2 ΝΕΠ-1 3,5 - 0,5 4 ΠΕΛΟΠΑΣ
1   Δεληγιάννης Παρασκευάς 2060 1 : 0   Σερέτης Ιωάννης 1920
2   Χαχάμπης Νικόλαος 1990 1 : 0   Σπηλιάδης Αθανάσιος 1705
3   Ηλιόπουλος Αλέξιος 1845 1 : 0   Λέκκας Δημήτριος - Αριστοτέλης 1340
4   Διαμαντόπουλος Νικόλαος 1615 ½ : ½   Κουτσίδη Μάρθα 1410
4.3 7 ΝΕΠ-2 1,5 - 2,5 6 ΠΑΤΡΑΪΚΟΣ
1   Λυμπέρης Γεώργιος 1200 ½ : ½   Τσαγγάρης Ηρακλής - Χαράλαμπος 1550
2   Παυλίδης Ορέστης 1195 0 : 1   Σάμαρης Μιχαήλ 1480
3   Τριπολιτσιώτης Θεόδωρος- Νικόλαος 1020 0 : 1   Μπέτσος Νικόλαος 1395
4   Παπανικολάου Ελευθέριος 1005 1 : 0   Μπαλής Γεώργιος 1000
Round 5           
               
5.1 6 ΠΑΤΡΑΪΚΟΣ 0,5 - 3,5 1 ΣΟ ΠΑΤΡΩΝ
1   Τσαγγάρης Ηρακλής - Χαράλαμπος 1550 0 : 1   Κανελλόπουλος Παναγιώτης 2220
2   Σάμαρης Μιχαήλ 1480 0 : 1   Μουρούτης Κωνσταντίνος 2145
3   Μπέτσος Νικόλαος 1395 ½ : ½   Σπυρόπουλος Γεώργιος 2110
4   Μπαλής Γεώργιος 1000 0 : 1   Κοντογιάννη Μαρία - Χριστίνα 1380
5.2 2 ΝΕΠ-1 4 - 0 7 ΝΕΠ-2
1   Δεληγιάννης Παρασκευάς 2060 1 : 0   Λυμπέρης Γεώργιος 1200
2   Χαχάμπης Νικόλαος 1990 1 : 0   Παυλίδης Ορέστης 1195
3   Ηλιόπουλος Αλέξιος 1845 1 : 0   Τριπολιτσιώτης Θεόδωρος- Νικόλαος 1020
4   Διαμαντόπουλος Νικόλαος 1615 1 : 0   Παπανικολάου Ελευθέριος 1005
5.3 5 ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 2 - 2 4 ΠΕΛΟΠΑΣ
1   Μακρίδης Ευστάθιος 1660 0 : 1   Σερέτης Ιωάννης 1920
2   Τομαράς Αριστείδης 1365 0 : 1   Σπηλιάδης Αθανάσιος 1705
3   Μαχαίρας Γεώργιος 1355 1 : 0   Λέκκας Δημήτριος - Αριστοτέλης 1340
4   Παχάκης Στυλιανός 1290 1 : 0   Κουτσίδη Μάρθα 1410
 
Final Ranking                
                     
Rank SNo. Team Gam. + = - MP Res. Pts. BP
1 1 ΣΟ ΠΑΤΡΩΝ 5 4 1 0 9 0 16½ 1500
2 2 ΝΕΠ-1 5 3 2 0 8 0 15½ 1400
3 3 ΕΣΣΠ 5 3 1 1 7 0 13 926
4 4 ΠΕΛΟΠΑΣ 5 2 1 2 5 0 550
5 5 ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 5 2 1 2 5 0 436
6 6 ΠΑΤΡΑΪΚΟΣ 5 2 0 3 4 0 7 413
7 7 ΝΕΠ-2 5 1 0 4 2 0 175

 

 
ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΩΝ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΩΝ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΩΝ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΩΝ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΩΝ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΩΝ