Ατομικό Πρωτάθλημα ΕΣΣΠ - Πάτρα, 30 Απριλίου - 6 Μαΐου 2015

06.05.2015

Ο Αναγνωστόπουλος πρωταθλητής ΕΣΣΠ

Η Παχάκη πρωταθλήτρια γυναικών ΕΣΣΠ

Ο Μπαλόκας 7/7

Ο Γιάννης Αναγνωστόπουλος μπήκε στο κλαμπ των διατελεσάντων πρωταθλητών της ΕΣΣΠ. Από σήμερα εἰναι ο νέος τιτλούχος της Ένωσης αφού τερμάτισε πρώτος με 5 βαθμούς.

Και στα 5 πρώτα τραπέζια της τελευταίας αγωνιστικής οι αντίπαλοι χτυπήθηκαν ανελέητα. Δεν σημειώθηκε καμμία ισοπαλία. Η παρτίδα που έκρινε τον τελικό νικητή ήταν μεταξύ Γ. Καραμαλή - Γ. Αναγνωστόπουλου, όπου σε αμοιβαία πίεση χρόνου επικράτησαν τα μαύρα.

Ο Δημήτρης Μπαλόκας κέρδισε και σήμερα και έκανε ρεκόρ διοργάνωσης με το 7/7 που πέτυχε.

Η Χριστίνα Παχάκη με 3,5 βαθμούς αναδείχθηκε πρωταθλήτρια γυναικών της ΕΣΣΠ.

Πολύ καλή εμφάνιση από τους μικρούς που τερμάτισαν σε υψηλές θέσεις

Δημήτρης Μπαλόκας

05.05.2015

6η αγ.  Ο Μπαλόκας νικητής

Μάχη για τον πρώτο της ΕΣΣΠ

Ο Δημήτρης Μπαλόκας εξασφάλισε την πρώτη θέση στο τουρνουά, μια αγωνιστική πριν το τέλος των αγώνων, έχοντας μέχρι τώρα μόνο νίκες.

Επειδή, όμως, δεν ανήκει σε ομάδα της ΕΣΣΠ, τον τίτλο του πρωταθλητή τον διεκδικούν όσοι τον ακολουθούν. Και είναι πολλοί.

Γ. Καραμαλής (4,5), Π. Μασούρος (4,5), Θ. Παπαδόπουλος (4) και Ν. Νικολακόπουλος (4).

Στις γυναίκες το πρωτάθλημα διεκδικούν η Χριστίνα Παχάκη (3) και η Ευτυχία Πολυδωροπούλου (2,5)

04.05.2015

Ο Μπαλόκας επικεφαλής

Ο Δημήτρης Μπαλόκας ανέλαβε να οδηγεί την κούρσα των αγώνων έχοντας έως ώρας το απόλυτο 4/4.

Στην δεύτερη θέση τον ακολουθεί ο Χρύσανθος Πούντζας με 3,5 βαθμούς και σήμερα αναμετρώνται στο ντέρμπυ της 5ης αγωνιστικής.

Οι μικροί ξαναχτύπησαν. Ο Νίκος ο Μπέτσος κέρδισε τον Θόδωρο Βαζούρα στην τρίτη αγωνιστική, ενώ ισοπαλίες μικρών απέναντι σε μεγάλους έχουμε σε κάθε αγωνιστική

Δημήτρης Ζαρονίκας

01.05.2015

Εκπλήξεις;

Δ. Ζαρονίκας - Α. Ηλιόπουλος 1-0, Θ. Βαζούρας Ι. Κόλλιας 0-1 και Κ. Τριάντος - Γ. Κολόμβας ½-½.

Αυτά είναι εν έτει 2015 τα "φυσιολογικά" αποτελέσματα στο σκάκι.

Πρέπει να συνειδοτοποιηθεί από τους παλιούς σκακιστές ότι το παιχνίδι έχει μετεξελιχθεί δραματικά τον 21ο αιώνα. Τον εικοστό αιώνα η καλύτερη ηλικία ενός σκακιστή ήταν τα 35 χρόνια. Σήμερα ο αριθμός αυτός έχει πέσει πολύ.

Ο Χρύσανθος Πούντζας και οι άλλοι διεκδικητές του τίτλου προχώρησαν με νίκες

Χρύσανθος Πούντζας

30.04.2015

Αυλαία σήμερα

Στο Επιμελητήριο Αχαΐας ξεκινάει στις 5.00 το απόγευμα το Ανοικτό Ατομικό Πρωτάθλημα ΕΣΣΠ και το Ατομικό Πρωτάθλημα Γυναικών ΕΣΣΠ.

Μετέχουν 27 σκακιστές και 3 σκακίστριες.

Το φετινό πρωτάθλημα είναι πιο "δεμένο" από το περσινό σε δυναμικότητα. Μετέχουν 7 μόνο παιδιά, ικανά πάντως να "πληγώσουν" τους μεγάλους.

Ξεχωρίζει φυσικά η συμμετοχή του αειθαλούς και υπερπολυνίκη της διοργάνωσης Χρύσανθου Πούντζα