Ατομικό Πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών ΕΣΣΠ - Πάτρα 1-7 Ιουνίου 2016

Γεράσιμος Μαλαταράς, πρωταθλητής ΕΣΣΠ 2016

Γεράσιμος Μαλαταράς

08.06.2016

Ο Μαλαταράς πρωταθλητής!

Έγινε και αυτό!

Ο Γεράσιμος Μαλαταράς με 5,5/7 βαθμούς κατέκτησε το Ατομικό Πρωτάθλημμα ΕΣΣΠ, δημιουργώντας την μεγαλύτερη έκπληξη του θεσμού όλων των εποχών.

Γίνεται ο μικρότερος σκακιστής - μόλις 13 ετών - που κερδίζει πρωτάθλημα ανδρών. Το προηγούμενο ρεκόρ κατείχε από το 2013 ο Αλέξανδρος Καραπιπέρης, ο οποίος έγινε πρωταθλητής σε ηλικία 18 ετών.

Το επίτευγμα του νεαρού Γεράσιμου είναι απολύτως δίκαιο, αφού αντιμετώπισε τα τρία από τα τέσσερα πρώτα ισχυρότερα ΕΛΟ του τουρνουά, πετυχαίνοντας 2,5/3 βαθμούς.

Επιπλέον κέρδισε 100 μονάδες ΕΛΟ, έχοντας απόδοση 1900.

Να υπενθυμίσουμε ότι πριν ενάμιση μήνα κατέκτησε το πρωτάθλημα Ελλάδος στην Α' Γυμνασίου του Πανελλήνιου Μαθητικού Πρωταθλήματος.

Ο πρόεδρος του Σκακιστικού Ομίλου Πατρών εκ μέρους του ΔΣ του Ομίλου, τον συγχαίρει θερμώς για την επιτυχία του!

Αλλά και ένας άλλος νεαρός, ο Ιωάννης Κόλλιας, που δεν έχει συμπληρώσει τα 14 του χρόνια, πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση. Με 5 βαθμούς κατετάγη 4ος, ενώ κέρδισε και 132 μονάδες ΕΛΟ, έχοντας απόδοση 1888.

Δεύτερος στο πρωτάθλημα κατετάγη Στάθης Μακρίδης και τρίτος ο Παναγιώτης Μασούρος. Από την δεύτερη έως και την έκτη θέση ισοβάμισαν πέντε σκακιστές με 5 βαθμούς.

Η Ευτυχία Πολυδωροπούλου, μοναδική εκπρόσωπος του γυναικείου φύλλου, αναδείχθηκε πρωταθλήτρια γυναικών ΕΣΣΠ 2016

Γεράσιμος Μαλαταράς - Θόδωρος Παπαδόπουλος

06.06.2016

R5, Μαλαταράς - Παπαδόπουλος 1-0

Ο Γεράσιμος Μαλαταράς είναι ο πρωτοπόρος του πρωταθλήματος μετά από 5 αγωνιστικές, έχοντας 4,5 βαθμούς. Ο 13χρονος σκακιστυής πραγματοποιεί εντυπωσιακή εμφάνιση. Ήλθε ισόπαλος με τον Μασούρο, ενώ επικράτησε του Νικολακόπουλου και του Παπαδόπουλου.

Αύριο αντιμετωπίζει στην πρώτη σκακιέρα τον 14χρονο Ιωάννη Κόλλια. Λέτε κάποιος από τους μικρούς να γράψει ιστορία στο Ατομικό Ανδρών;

02.06.2016

Από χθες στο Επιμελητήριο

Με 31 συμμετοχές διεξάγεται το Ατομικό Πρωτάθλημα της ΕΣΣΠ για το 2016.

Οι αγώνες γίνονται στο Επιμελητήριο Αχαΐας σε καθημερινή βάση και ολοκληρώνονται την ερχόμενη Τρίτη.

Από την δυναμικότητα των αθλητών παρατηρούμε ότι είναι το πιο αδύνατο Ατομικό Πρωτάθλημα των τελευταίων χρόνων. Βασικά πρόκειται για νεανικό πρωτάθλημα με την προσθήκη και ενηλίκων.

Είναι μια κατάσταση που έχει πολυκαιρίσει. Οι ισχυροί παίκτες της περιοχής δεν ενδιαφέρονται πια για αυτό το πρωτάθλημα