Ατομικό Πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών ΕΣΣΠ - Πάτρα, 18-23 Απριλίου 2017
  Προκήρυξη Αποτελέσματα οοφωτοοο

Βασίλης Κόκκαλης

23.04.2017

Ο Κόκκαλης νικητής

Ο Βασίλης Κόκκαλης, όπως αναμενόταν, κατέκτησε το φετινό πρωτάθλημα της ΕΣΣΠ. Ο αθλητής και προπονητής της ΝΕΠ τα πήρε όλα. Χρυσό μετάλλιο, πρόκριση για το Ανοικτό Πρωτάθλημα Ελλάδος και το αξιόλογο ποσό των 300 ευρώ.

Αντιθέτως ο Θόδωρος Παπαδόπουλος δεν ολοκλήρωσε την έκπληξη και τάχασε όλα.

Δεύτερος τερμάτισε ο Πέτρος Ραχμανίδης και τρίτος ο Γεράσιμος Μαλαταράς.

Η Ευτυχία Πολυδωροπούλου ελλείψει αντιπάλου αναδείχθηκε πρωταθλήτρια γυναικών. Μαζί με τον Κόκκαλη προκρίνονται στο Ανοικτό Πρωτάθλημα

Γεράσιμος Μαλαταράς (πρωταθλητής περσινής διοργάνωσης) vs Παναγιώτης Μαγκλάρας (πρωταθλητής Ελλάδος Δ' Δημοτικού)

19.04.2017

Σε τέλμα το Ανδρικό Σκάκι

Σε αντίθεση με το νεανικό σκάκι της ΕΣΣΠ, το ανδρικό περνάει την περίοδο της 20ετίας των ισχνών αγελάδων.

Μετά την χρυσή εποχή των Πούντζα, Σπάχου, Λαζαρίδη, Χαράρη, Σκουλαρίκη, Καραπάνου, η Πάτρα βρίσκεται σε παρατεταμένη "ανάπαυλα".

Αναπτερώθηκαν οι ελπίδες την περασμένη 10ετία με την εμφάνιση των Μουρούτη, Π. Κανελλόπουλου και Σπυρόπουλου, όμως παρέμειναν ελπίδες.

Η τρίτη πόλη της Ελλάδας σήμερα, δεν έχει ούτε ένα παίκτη του 2400 ΕΛΟ.

Η δε απαξίωση του θεσμού του Ατομικού Ανδρών, από τους σημερινούς σχετικώς καλούς παίκτες, υπογραμμίζει την κρίση του παιχνιδιού. Στους 10 ονομαστικώς προσκληθέντες ανταποκρίθηκε ο ένας.

Για τις γυναίκες τι να πούμε; Μία συμμετοχή!

Από την περσινή διοργάνωση

04.04.2017

18-23 Απριλίου

Στο Εμπορικό Επιμελητήριο Αχαΐας

Στην περίοδο της Διακανησίμου εβδομάδας θα διεξαχθεί το φετινό Ατομικό Πρωτάθλημα Ανδρών & Γυναικών της ΕΣΣΠ.

Αλλαγές έχουμε σε σύγκριση με προηγούμενες διοργανώσεις.

Κατά πρώτον συμπίπτει μαζί με το αντίστοιχο Πρωτάθλημα Παίδων-Κορασίδων. Έπειτα οι αγωνιστικές μειώνονται από 7 σε 6. Τέλος, χρηματικό έπαθλο θα υπάρχει μόνο για τον πρώτο νικητή.

Όσον αφορά τον αγωνιστικό χώρο θα είναι όπως και πέρυσι το Εμπορικό Επιμελητήριο Αχαΐας, Μιχαλακοπούλου 58, Πάτρα