Home Ιστορία Επικοινωνία Forum
Καλωσήλθατε στην επίσημη ιστοσελίδα του Σκακιστικού Ομίλου Πατρών
ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ
ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟ
ΣΠΟΥΔΕΣ
ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΣ
ΔΙΑΦΟΡΑ

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟ ΣΚΑΚΙ
10ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Λύσης Προβλημάτων 2011    
7ος Διεθνής Παράλληλος Διαγωνισμός Λύσης Προβλημάτων 2011   ΣΠΟΥΔΕΣ
6ος Διεθνής Παράλληλος Διαγωνισμός Λύσης Προβλημάτων 2010    
8ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Λύσης Προβλημάτων 2009    
5ος Διεθνής Παράλληλος Διαγωνισμός Λύσης Προβλημάτων 2009    
Διαγωνισμός Λύσης ΣΟ Πατρών 2008    
     
 

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΛΥΣΗΣ ΣΟ ΠΑΤΡΩΝ  -  Πάτρα 23 Νοεμβρίου 2008

Επιμέλεια: IM Χάρης Φουγιαξής

ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ
ΟΙ ΛΥΣΕΙΣ
Η ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

   Φωτογραφίες

Εμπαίδωση ΙΜ Χάρης Φουγιαξής Περισυλλογή (1) Περισυλλογή (2)
Εμμανουήλ Μανωλάς ντζελα Μαυρομάτη Χρύσανθος Πούντζας Εμμανουήλ Μανωλάς
Ηλίας Γκορτσίλας Κωνσταντίνος Σμπούκης Διονύσιος Μαλαφούρης Δημήτριος Γεωργόπουλος
Παντελής Λυκουριώτης Θωμάς Μωραΐτης Βαθμολόγηση Ο τρίτος
Ο δεύτερος Ο πρώτος Οι νικητές Όλοι οι νικητές

ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

Νο 1 Νο 2 Νο 3
Your Generated Chess Board Your Generated Chess Board Your Generated Chess Board
Ματ σε 2 κινήσεις (8+8) Ματ σε 3 κινήσεις (6+8) Ματ σε 4 κινήσεις (7+10)
 
Νο 4 Νο 5 Νο 6
Your Generated Chess Board Your Generated Chess Board Your Generated Chess Board
+ Τα Λευκά νικούν (5+3) Αντίστροφο σε 2 κινήσεις (5+9) Βοηθητικό σε 5 κινήσεις (2+5)

ΟΙ ΛΥΣΕΙΣ

  Νο 1 (#2): Henry W. Barry, 1o Βραβείο La Strategie 1902

  1.Qg4! (2.Sd4#)       1. ...Kd5 2.Sg5#    1. ...Kb5 2.Sc7#    1. ...Kd7 2.Sxg7#

  Νο 2 (#3): Hugo Knuppert, 2o Βραβείο Ολυμπιακό Τουρνουά 1982

  1.Rh3! (2.Bh4 3.Bg5#)    1. ...Be4 2.Sf6 (3.Sh5#) Bxf3 3.Bg3#    1. ...e4 2.Sb4 (3.Sd5#) exf3 3.Rh4#   1. ...Ba3 2.Sc3 (3.Sd5#) Be4 3.Sxe2#

  Νο 3 (#4): Horst Bottger, 1o Βραβείο La Strategie Freie Presse 1987

  1.Rb5!  (2.Rb8#)    1. ...cxb5 2.Sf8 (3.Rc8#) Rxf8 3.Qf3 (4.Qa8#) Sd5 4.Qxf8#     1. ...axb5 2.Sf6 (3.Rc8#) Rxf6 3.Qa1 (4.Qa8#) Sa4 4.Qxf6#

  Νο 4 (+): Teheidor Begheijn, 3o Βραβείο Tijdschrift 1960

  1.Sc7 Rf6 2.b7 Rb6 3.Se6+ Kf7 4.Sd8+ Kf8 5.b3 Rb5 6.Se6+ Kf7 7.Sc5 Tb6 8.Se4 Kf8 9.Sd6

  Νο 5 (s#2): Vladimir Zabunov, Themes-64 1965

  1.Be3! (2.Qb3+ Bxb3#)     1. ...Sec4 2.Qd2+ Sxd2#     1. ...Sdc4 2.Qa5+ Sxa5#     1. ...Rc4 2.Qd4+ Rxd4#

  Νο 6 (h#5): Jean-Marc Loustau, Έπαινος Die Schwalbe 1981

  1.Qa5 Kd4 2.Kf3 Kd3 3.Kg4 Ke4 4. Kh4 Kxf4 5.Qh5 hxg3#

Η ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

Α/Α ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ Νο 1 Νο 2 Νο 3 Νο 4 Νο 5 Νο 6 ΣΥΝ. ΧΡΟΝΟΣ

ΘΕΣΗ

1 ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ ΠΟΥΝΤΖΑΣ 5.0 5.0 5.0 5.0 4.0 0.0 24.0 150΄ 1
2 ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΜΑΝΩΛΑΣ 5.0 5.0 0.0 0.0 5.0 5.0 20.0 150΄
3 ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΜΠΟΥΚΗΣ 0.0 0.0 0.0 1.0 5.0 5.0 11.0 150΄
4 ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΛΥΚΟΥΡΙΩΤΗΣ 0.0 3.0 0.0 0.0 0.0 5.0 08.0 150΄
5 ΑΝΤΖΕΛΑ ΜΑΥΡΟΜΑΤΗ 5.0 0.0 0.0 0.0 1.0 0.0 06.0 150΄
6 ΗΛΙΑΣ ΓΚΟΡΤΣΙΛΑΣ 0.0 2.0 0.0 1.0 0.0 0.0 03.0 145΄
7 ΘΩΜΑΣ ΜΩΡΑΪΤΗΣ 0.0 0.0 0.0 1.0 0.0 0.0 01.0 150΄
8 ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΜΑΛΑΦΟΥΡΗΣ 0.0 0.0 0.0 1.0 0.0 0.0 01.0 150΄ -
9 ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΣ 0.0 0.0 0.0 0.0 0.0 0.0 00.0 150΄
 
ΔΣ
"ΠΑΤΡΑΪΚΟΣ ΣΣ"
ΜΑΘΗΜΑΤΑ
ΕΓΓΡΑΦΕΣ
ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ