ΣΟ ΠΑΤΡΩΝ
ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ
ΜΑΘΗΜΑΤΑ
Patraikos Grand Prix Blitz - Πάτρα, 7 Ιανουαρίου - 24 Ιουνίου 2015
Προκήρυξη
1st  2nd  3rd  4th  5th  6th  7th  8th  9th  10th  11th  12th  13th  14th  15th  16th  17th  18th  19th  20th
φωτο
Δημήτρης Ζαρονίκας - Α΄ Νικητής
Κωνσταντίνος Αγγελόπουλος - Β΄ Νικητής Αλέξανδρος Αλεξόπουλος - Γ΄ Νικητής
Ιωάννης Κόλλιας - Νικητής U13
Στις απονομές η κ. Παναγιώτα Οικονόμου
 
Grand Prix
Rank Name Rtg   1st 2nd 3rd 4th 5th 6th 7th 8th 9th 10th 11th 12th 13th 14th 15th 16th 17th 18th 19th 20th TOT
1 Zaronikas                  Dimitrios 1668   6 12½ 5 - 10 8½ - 7 6½ 8 8 8 13 130½
2 Angelopoulos     Konstantinos 1345   5 2 4 5 9 3 7 6 6 6 6 10 8 5 4 5 6 7 6 97
3 Alexopoulos          Alexandros 1597   5 7 - - 5 8 - 8 - 8½ - 9 - - - 6 - 10 77½
4 Kollias                           Ioannis 1534   - 4 5 - - - - - - - - - 7 6 7 7 6 13 5 6
5 Koutsidis                        Michail 1960   6 - 10½ 6 - 6 10 8½ 8 - - - - - - - 8 - - - 63
6 Antoniadis                Dimirtrios 1030   - - - - 3 2 5 4 3 3 5½ 3 5 3 2 3 4 4 54½
7 Kollias                       Dimitrios 1495   - - 8 3 - - - - - - 7 - - 8 3 7 7 - 6 54½
8 Pavlidis                     Grigorios 1389   1 6 3 - - 7 6 6 7 - - - 8½ - - 4 - - - 51
9 Andreou                       Georgios 1144   - - - - - - - - - - 3 5½ 4 3 - - 5 5 30½
10 Hliapas                         Ioannis 1604   - - 6 - - - 9 - - - - - 9 - - - - - - - 24
>> Georgiou                      Anastasios 1188   - - - - - - - - - - - - 7 5 3 - 1½ - 5 24
>> Triantos               Konstantinos 1687   - - 7 - - - 7 - - - - - - - - - - - - 10 24
13 Voutsinas                    Kosmas 1705   - - - - 12 - 8 - - - - - - - - - - - - - 20
14 Riganezis                        Michail 1296   - - - - - - - - - - - - 5 - 4 - 5 - - 5 19
15 Teeodoropoulos             Andreas 1225   - - - - 2 4 6 - - - - - - - - - - - - 1
16 Mitrelis                Konstantinos 1034   - - 1 2 6 - - - - 3 - 6 - - - - - - - - 18
17 Dalianis                    Georgios 1839   - - 8 - - 9 - - - - - - - - - - - - - - 17
18 Tsakas                             Nikolaos 1662   - - - - - - - - - - - - - - - - - - 10 16½
19 Betsos                       Nikolaos 1320   - - - - - 4 5 6 - - - - - - - - - - - - 15
20 Alexopoulos                           Georgios 1060   - - - - - - - - - - 4 - 2 - 2 3 - 1 - 2 14
21 Papanikolaou                Petros 0   - - - 0 - 0 3½ 3 - 0 2 - - - - - - - 0 5 13½
22 Terzis                                Filippos 1799   - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 9 9
23 Papaioannou                 Charalampos 1116   - - - - - - - - - - - - - - - - - 4 4  - 8
>> Fotou                                Theokritos 1521   - - - - - - - - - - - - - - - 8 - - - - 8
25 Maroudas                   Nikolaos 1144   - - - - - - - 3 - 2 - - - - - - - - - 7½
>> Diamantopoulos        Nikolaos 1724   - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 7½
>> Stamatopoulos             Ioannis 1251   - - - - 7½ - - - - - - - - - - - - - - - 7½
>> Safridis                   Anastasios 1114   - - - - - - 5 - - - - - - - - - - - -
29 Anninou                              Athina 0   - - - - - - - - - - - 4 1 1 - - - - - 1 7
>> Masouros               Panagiotis 1782   7 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 7
>> Dermatopoulou                   Zoi 1153   - - 0 1 - - 3 - - - - - - 3 - - - - - - 7
32 Spiliadis                 Athanasios 2011   - - - - - - - - - - - - - - - - -- - -
>> Balis                          Georgios 887   - - - - 4 - - - - - - - - - 0 - - - -
34 Karagiannis               Georgios 1368   2 4 - - - - - - - - - - - - - - - - - - 6
35 Fourfouris                 Nikolaos 1702   5 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 5
36 Safridis                     Athanasios 0   - - - - - 3½ - - - - - - - - - - - - - 3½
37 Betsou                          Marina 0   - - - - - - 2 1 - - - - - - - - - - - - 3
38 Misirli                              Styliani 0   - - - - - - - - - - - 0 - - - 1 1 - - - 2
39 Koulopoulou                    Ioanna 0   - - - - - - - - - - - - 0 1 - - - - - 0 1
>> Proskefalas                 Antonios 0   - - - - - - - - - - 1 - - - - - - - - - 1
41 Zaronikas                 Konstantinos 1030   - - - - - - - - - - - - - - - 0 0 - - - 0
 

20ό τουρνουά
Α' νικητής Κωνσταντίνος Τριάντος   Α' νικητής U13 Δημήτριος Ζαρονίκας
Β' νικητής Αλέξανδρος Αλεξόπουλος   Β' νικητής U13 Δημήτριος Κόλλιας
Γ' νικητής Φίλιππος Τερζής   Γ' νικητής U13 Κωνσταντίνος Αγγελόπουλος
Στις απονομές η κ. Παναγιώτα Οικονόμου
 
19ο τουρνουά
Α' νικητής Δημήτριος Ζαρονίκας   Α' νικητής U13 Κωνσταντίνος Αγγελόπουλος
Β' νικητής Ιωάννης Κόλλιας   Β' νικητής U13 Γεώργιος Ανδρέου
Γ' νικητής Νικόλαος Τσάκας   Γ' νικητής U13 Δημήτριος Αντωνιάδης
Στις απονομές η κ. Στυλιανή Μισιρλή
 

18ο τουρνουά
Α' νικητής Δημήτριος Ζαρονίκας   Α' νικητής U13 Ιωάννης Κόλλιας
Β' νικητής Δημήτριος Κόλλιας   Β' νικητής U13 Χαράλαμπος Παπαϊωάννου
Γ' νικητής Κωνσταντίνος Αγγελόπουλος   Γ' νικητής U13 Δημήτριος Αντωνιάδης
Στις απονομές η κ. Στυλιανή Μισιρλή
 

17ο τουρνουά
Α' νικητής Μιχαήλ Κουτσίδης   Α' νικητής U13 Δημήτριος Κόλλιας
Β' νικητής Δημήτριος Ζαρονίκας   Β' νικητής U13 Κωνσταντίνος Αγγελόπουλος
Γ' νικητής Ιωάννης Κόλλιας   Γ' νικητής U13 Αναστάσιος Γεωργίου
Στις απονομές η κ. Ράνια Μπεκίρη
 

16ο τουρνουά
Α' νικητής Θεόκριτος Φώτου   Α' νικητής U13 Ιωάννης Κόλλιας
Β' νικητής Δημήτριος Ζαρονίκας   Β' νικητής U13 Κωνσταντίνος Αγγελόπουλος
Γ' νικητής Δημήτριος Κόλλιας   Γ' νικητής U13 Γεώργιος Αλεξόπουλος
Στις απονομές η κ. Στυλιανή Μισιρλή
 
15ο τουρνουά
Α' νικητής Δημήτριος Ζαρονίκας   Α' νικητής U13 Κωνσταντίνος Αγγελόπουλος
Β' νικητής Ιωάννης Κόλλιας   Β' νικητής U13 Δημήτριος Κόλλιας
Γ' νικητής Αλέξανδρος Αλεξόπουλος   Γ' νικητής U13 Δημήτριος Αντωνιάδης
Στις απονομές ο κ. Κώστας Ζαρονίκας
 
14ο τουρνουά
Α' νικητής Δημήτριος Κόλλιας   Α' νικητής U13 Δημήτριος Αντωνιάδης
Β' νικητής Ιωάννης Κόλλιας   Β' νικητής U13 Αναστάσιος Γεωργίου
Γ' νικητής Δημήτριος Ζαρονίκας   Γ' νικητής U13 Κωνσταντίνος Αγγελόπουλος
Στις απονομές η κ. Μαρία Ζέρβα
 

13ο τουρνουά
Α' νικητής Δημήτριος Ζαρονίκας   Α' νικητής U13 Κωνσταντίνος Αγγελόπουλος
Β' νικητής Αλέξανδρος Αλεξόπουλος   Β' νικητής U13 Αναστάσιος Γεωργίου
Γ' νικητής Ιωάννης Χλιάπας   Γ' νικητής U13 Γεώργιος Ανδρέου
Στις απονομές η κ. Ιωάννα Κουλοπούλου
 
12ο τουρνουά
Α' νικητής Κωνσταντίνος Αγγελόπουλος   Α' νικητής U13 Δημήτριος Αντωνιάδης
Β' νικητής Κωνσταντίνος Μητρέλης   Β' νικητής U13 Αθηνά Αννίνου
Γ' νικητής Γεώργιος Ανδρέου   Γ' νικητής U13 Στυλιανή Μισιρλή
Στις απονομές η κ. Μαρία Ζέρβα
 
11ο τουρνουά
Α' νικητής Αλέξανδρος Αλεξόπουλος   Α' νικητής U13 Κωνσταντίνος Αγγελόπουλος
Β' νικητής Δημήτριος Ζαρονίκας   Β' νικητής U13 Γεώργιος Αλεξόπουλος
Γ' νικητής Δημήτριος Κόλλιας   Γ' νικητής U13 Γεώργιος Ανδρέου
Στις απονομές η κ. Ράνια Μπεκίρη
 

10ο τουρνουά
Α' νικητής Δημήτριος Ζαρονίκας   Α' νικητής U13 Δημήτριος Αντωνιάδης
Β' νικητής Ανδρέας Θεοδωρόπουλος   Β' νικητής U13 Κωνσταντίνος Μητρέλης
Γ' νικητής Κωνσταντίνος Αγγελόπουλος   Γ' νικητής U13 Πέτρος Παπανικολάου
Στις απονομές ο Μιχάλης Κουτσίδης
 
9ο τουρνουά
Α' νικητής Αλέξανδρος Αλεξόπουλος   Α' νικητής U13 Κωνσταντίνος Αγγελόπουλος
Β' νικητής Μιχαήλ Κουτσίδης   Β' νικητής U13 Δημήτριος Ζαρονίκας
Γ' νικητής Γρηγόριος Παυλίδης   Γ' νικητής U13 Δημήτριος Αντωνιάδης
Στις απονομές ο κ. Κώστας Ζαρονίκας
 
8ο τουρνουά
Α' νικητής Μιχαήλ Κουτσίδης   Α' νικητής U13 Κωνσταντίνος Αγγελόπουλος
Β' νικητής Δημήτριος Ζαρονίκας   Β' νικητής U13 Νικόλαος Μπέτσος
Γ' νικητής Γρηγόριος Παυλίδης   Γ' νικητής U13 Δημήτριος Αντωνιάδης
Στις απονομές ο κ. Ηλίας Μαρούδας
 
7ο τουρνουά
Α' νικητής Μιχαήλ Κουτσίδης   Α' νικητής U13 Κωνσταντίνος Αγγελόπουλος
Β' νικητής Ιωάννης Χλιάπας   Β' νικητής U13 Κωνσταντίνος Τριάντος
Γ' νικητής Αλέξανδρος Αλεξόπουλος   Γ' νικητής U13 Ανδρέας Θεοδωρόπουλος
Στις απονομές η κ. Γεωργία Τζιούρη
 

6ο τουρνουά
Α' νικητής Γεώργιος Δαλιάνης   Α' νικητής U13 Δημήτριος Ζαρονίκας
Β' νικητής Γρηγόριος Παυλίδης   Β' νικητής U13 Ανδρέας Θεοδωρόπουλος
Γ' νικητής Μιχαήλ Κουτσίδης   Γ' νικητής U13 Νικόλαος Μπέτσος
Στις απονομές η κ. Χριστίνα Οικονόμου
5ο τουρνουά
Α' νικητής Δημήτριος Ζαρονίκας   Α' νικητής U13 Ιωάννης Σταματόπουλος
Β' νικητής Κοσμάς Βουτσινάς   Β' νικητής U13 Κωνσταντίνος Μητρέλης
Γ' νικητής Κωνσταντίνος Αγγελόπουλος   Γ' νικητής U13 Δημήτριος Αντωνιάδης
Στις απονομές η κ. Τούλα Οικονόμου
 
4ο τουρνουά
Α' νικητής Δημήτριος Ζαρονίκας   Α' νικητής U13 Ιωάννης Κόλλιας
Β' νικητής Μιχαήλ Κουτσίδης   Β' νικητής U13 Δημήτριος Κόλλιας
Γ' νικητής Κωνσταντίνος Αγγελόπουλος   Γ' νικητής U13 Κωνσταντίνος Μητρέλης
Στις απονομές ο κ. Κώστας Ζαρονίκας
3ο τουρνουά
Α' νικητής Μιχαήλ Κουτσίδης   Α' νικητής U13 Δημήτριος Ζαρονίκας
Β' νικητής Γεώργιος Δαλιάνης   Β' νικητής U13 Κωνσταντίνος Τριάντος
Γ' νικητής Δημήτριος Κόλλιας   Γ' νικητής U13 Ιωάννης Κόλλιας
Στις απονομές ο κ. Κώστας Ζαρονίκας

2ο τουρνουά: Α' νικητής - Δημήτρης Ζαρονίκας, Β' νικητής - Ιωάννης Κόλλιας, Γ' νικητής - Νικόλαος Διαμαντόπουλος
Στις απονομές η κ. Στυλιανή Μισιρλή
 
1ο τουρνουά: Α' νικητής, Δημήτρης Ζαρονίκας - Β' νικητής, Παναγιώτης Μασούρος - Γ' νικητής, Θανάσης Σπηλιάδης
Στις απονομές ο κ. Κώστας Ζαρονίκας
 
 

1. ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ: Σειρά 20 ατομικών τουρνουά μπλιτς 11 αγωνιστικών, ελβετικού συστήματος, με διεθνή αξιολόγηση. Όλα τα τουρνουά εντάσσονται σε γκραν πρι, όπου θα προσμετρηθούν τα 15 καλύτερα αποτελέσματα.

2. ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ: Πατραϊκός Σύλλογος Σκακιστών

3. ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ: 3' για όλη την παρτίδα, συν 2'' ανά κίνηση

4. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ:

1ο Τουρνουά

Τετάρτη

7

Ιανουαρίου

2015

ώρα 19.10

2ο Τουρνουά

Τετάρτη

14

Ιανουαρίου

2015

ώρα 19.10

3ο Τουρνουά

Κυριακή

8

Φεβρουαρίου

2015

ώρα 17.30

4ο Τουρνουά

Κυριακή

15

Φεβρουαρίου

2015

ώρα 17.30

5ο Τουρνουά

Κυριακή

22

Φεβρουαρίου

2015

ώρα 17.30

6ο Τουρνουά

Κυριακή

1

Μαρτίου

2015

ώρα 17.30

7ο Τουρνουά

Κυριακή

8

Μαρτίου

2015

ώρα 17.30

8ο Τουρνουά

Κυριακή

15

Μαρτίου

2015

ώρα 17.30

9ο Τουρνουά

Κυριακή

22

Μαρτίου

2015

ώρα 17.30

10ο Τουρνουά

Κυριακή

29

Μαρτίου

2015

ώρα 17.30

11ο Τουρνουά

Κυριακή

26

Απριλίου

2015

ώρα 17.30

12ο Τουρνουά

Κυριακή

3

Μαϊου

2015

ώρα 17.30

13ο Τουρνουά

Κυριακή

10

Μαϊου

2015

ώρα 17.30

14ο Τουρνουά

Κυριακή

17

Μαϊου

2015

ώρα 17.30

15ο Τουρνουά

Κυριακή

24

Μαϊου

2015

ώρα 17.30

16ο Τουρνουά

Κυριακή

31

Μαϊου

2015

ώρα 17.30

17ο Τουρνουά

Κυριακή

7

Ιουνίου

2015

ώρα 17.30

18ο Τουρνουά

Κυριακή

14

Ιουνίου

2015

ώρα 17.30

19ο Τουρνουά

Κυριακή

21

Ιουνίου

2015

ώρα 17.30

20ο Τουρνουά

Τετάρτη

24

Ιουνίου

2015

ώρα 17.30

5. ΧΩΡΟΣ ΑΓΩΝΩΝ: Σκακιστική Στοά, Δάμωνος 19-21, Πάτρα

6. ΠΑΡΑΒΟΛΟ: 2 ευρώ - Προπλήρωση ολόκληρου του γκραν πρι, 30 ευρώ

7. ΕΠΑΘΛΑ ΤΟΥΡΝΟΥΑ:

1ος νικητής

Χρυσό μετάλλιο

2ος νικητής

Αργυρό μετάλλιο

3ος νικητής

Χάλκινο μετάλλιο

   

1ος  Κ/13 ετών

Χρυσό μετάλλιο

2ος  Κ/13 ετών

Αργυρό μετάλλιο

3ος  Κ/13 ετών

Χάλκινο μετάλλιο

8. ΕΠΑΘΛΑ ΓΚΡΑΝ ΠΡΙ:

1ος νικητής

Κύπελλο

2ος νικητής

Κύπελλο

3ος νικητής

Κύπελλο

   
1ος  Κ/13 ετών Κύπελλο

          Σημ. Κάθε νικητής δικαιούται ενός επάθλου. 13χρονος που θα κερδίζει έπαθλο γενικής & της κατηγορίας του, θα επιλέγει αυτό της γενικής.

9. ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ: α) Αποτέλεσμα ισοβάθμων β) Μπούχολτς γ) Σόννεμπορν-Μπέργκερ δ) Κλήρωση

10. ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ ΓΚΡΑΝ ΠΡΙ: Κλήρωση

11. ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ: Υποβάλλονται αμέσως μετά τη λήξη της υπ' όψιν παρτίδας. Παράβολο 10 ευρώ. Επιτροπή ενστάσεων ορίζονται τα τρία πρώτα ΕΛΟ και αναπληρωματικά τα δύο επόμενα ΕΛΟ

12. ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ: Παναγιώτα Λεβεντέλη

13. ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αναστάσιος Αλεξάνδρου

14. ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ – ΚΛΗΡΩΣΗ: Δηλώσεις συμμετοχής, έως και μισή ώρα πριν την έναρξη του κάθε τουρνουά, στα τηλέφωνα του Πατραϊκού ΣΣ.

ΔΙΑΦΟΡΑ: Για ότι δεν προβλέπεται στην παρούσα προκήρυξη ισχύουν οι κανονισμοί των τουρνουά Μπλιτς της FIDE

  ΓΙΑ ΤΟ ΔΣ  

Η ΠΡΟΕΔΡΟΣ


 

Ο ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΛΕΒΕΝΤΕΛΗ


 

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΤΕΡΖΗΣ

 
 
ΔΣ
ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ
ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ