ΝΕΑ
ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ
ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟ
ΠΟΙΚΙΛΑ
ΙΣΤΟΡΙΑ
4th SOP Chess Festival - Πάτρα, 2-4 Ιανουαρίου 2015
Προκήρυξη
chess-results (A' Tournament)
chess-results (B' Tournament)
φωτο (A' Tournament)
φωτο (B' Tournament)
Α'  TOURNAMENT   B'  TOURNAMENT
 
Οι νικητές του α' γκρουπ   Οι νικητές του β' γκρουπ
Από αριστερά: Μιχάλης Κουτσίδης, Απόστολος Σταματόπουλος και Γιάννης Παπαγεωργίου   Από αριστερά: Ιάσων Σπυράτος, Πέτρος Παπανικολάου και Γιώργος Ανδρέου
Τις απονομές έκανε ο κ. Κώστας Ζαρονίκας   Τις απονομές έκανε ο κ. Αντώνης Κατσίκης
 
Οι συμμετέχοντες του α' γκρουπ   Οι συμμετέχοντες του β' γκρουπ
A'  TOURNAMENT
Final ranking
Rank Name Rtg Pts Res.
1 Stamatopoulos Apostolos 1731 5 0
2 Koutsidis Mihail 2035 0
3 Papageorgiou Ioannis Th. 1434 0
4 Zaronikas Dimitrios 1461 0
5 Spiliadis Athanasios 1956 0
6 Alexopoulos Alexandros 1623 2 0
7 Balis Georgios 1167 1 0
B'  TOURNAMENT
Final ranking
Rank Name Rtg Pts Res. BH
1 Spyratos Iason 1000 5 0 23½
2 Papanikolaou Petros 1000 5 0 19
3 Andreou Georgios-Andreas 1000 5 0 18
4 Dimou Anastasia-Theodora 1000 0 19
5 Nikolakopoulou Eleni 1005 4 0 26
6 Stefanopoulos Ioannis 1005 4 0 20
7 Alysandratos Spyridon 1000 4 0 19
8 Anninou Athina 1000 3 0 22
9 Katsikis Cristos 1005 3 0 21
10 Alexopoulos Georgios 1000 3 0 19
11 Proskefalas Antonios 1010 3 0 18½
12 Giannakopoulos Grigorios 1000 3 0 18
  Spyratou Lydia 1000 3 0 18
14 Kakoulidi Paraskevi 1010 3 0 17½
15 Maroudas Nikolaos 1000 3 0 16½
16 Kloukiniotis Ilias 1000 0 15½
17 Katsikis Konstantinos 1000 2 0 14½
18 Gourdoupis Spyridon 1000 2 0 12½
19 Petropoulos Michail 1000 ½ 14½
20 Dimou Isidora 1000 ½ 13
21 Sinouris Andreas 1000 1 0 20
22 Tsanai Angelos-Intrit 1000 1 0 16½
23 Kloukinioti Maria 1000 1 0 12
24 Mitrelis Konstantinos 1022 0 0 19½
Round 1 on 2015/01/02 at 17.30
Bo. Name Pts Res. Pts Name
1 Zaronikas D 0 0 - 1 0 Koutsidis M
2 Stamatopoulos A 0 1 - 0 0 Papageorgiou I
3 Balis G 0 0 - 1 0 Alexopoulos A
  Spiliadis A 0 - -   Bye
Round 1 on 2015/01/02 at 10.30
Bo. Name Pts Res. Pts Name
1 Mitrelis K 0 - - + 0 Dimou A
2 Dimou I 0 0 - 1 0 Kakoulidi P
3 Proskefalas A 0 1 - 0 0 Katsikis K
4 Kloukinioti M 0 0 - 1 0 Katsikis C
5 Nikolakopoulou E 0 1 - 0 0 Kloukiniotis I
6 Maroudas N 0 0 - 1 0 Stefanopoulos I
7 Alexopoulos G 0 ½ - ½ 0 Papanikolaou P
8 Petropoulos M 0 0 - 1 0 Alysandratos S
9 Andreou G 0 + - - 0 Sinouris A
10 Spyratos I 0 1 - 0 0 Anninou A
11 Giannakopoulos G 0 1 - 0 0 Spyratou L
12 Tsanai A 0 1 - 0 0 Gourdoupis S
Round 2 on 2015/01/02 at 20.00
Bo. Name Pts Res. Pts Name
1 Koutsidis M 1 0 - 1 1 Stamatopoulos A
2 Alexopoulos A 1 0 - 1 1 Spiliadis A
3 Papageorgiou I 0 ½ - ½ 0 Zaronikas D
  Balis G 0 - -   Bye
Round 2 on 2015/01/02 at 12.30
Bo. Name Pts Res. Pts Name
1 Kakoulidi P 1 0 - 1 1 Andreou G
2 Alysandratos S 1 1 - 0 1 Proskefalas A
3 Katsikis C 1 1 - 0 1 Giannakopoulos G
4 Dimou A 1 0 - 1 1 Nikolakopoulou E
5 Stefanopoulos I 1 0 - 1 1 Spyratos I
6 Papanikolaou P ½ 1 - 0 1 Tsanai A
7 Anninou A 0 1 - 0 ½ Alexopoulos G
8 Gourdoupis S 0 0 - 1 0 Maroudas N
9 Kloukiniotis I 0 1 - 0 0 Dimou I
10 Katsikis K 0 1 - 0 0 Petropoulos M
11 Spyratou L 0 1 - 0 0 Kloukinioti M
Round 3 on 2015/01/03 at 16.30
Bo. Name Pts Res. Pts Name
1 Spiliadis A 2 0 - 1 2 Stamatopoulos A
2 Zaronikas D ½ 1 - 0 1 Alexopoulos A
3 Papageorgiou I ½ 1 - 0 1 Balis G
  Koutsidis M 1 - -   Bye
Round 3 on 2015/01/03 at 10.30
Bo. Name Pts Res. Pts Name
1 Andreou G 2 1 - 0 2 Katsikis C
2 Nikolakopoulou E 2 1 - 0 2 Alysandratos S
3 Spyratos I 2 ½ - ½ Papanikolaou P
4 Kakoulidi P 1 0 - 1 1 Dimou A
5 Proskefalas A 1 1 - 0 1 Kloukiniotis I
6 Tsanai A 1 0 - 1 1 Stefanopoulos I
7 Maroudas N 1 0 - 1 1 Anninou A
8 Giannakopoulos G 1 1 - 0 1 Katsikis K
9 Alexopoulos G ½ 1 - 0 1 Spyratou L
10 Kloukinioti M 0 0 - 1 0 Gourdoupis S
11 Dimou I 0 ½ - ½ 0 Petropoulos M
  Sinouris A 0 1 - -   Bye
Round 4 on 2015/01/03 at 19.00
Bo. Name Pts Res. Pts Name
1 Stamatopoulos A 3 1 - 0 1 Balis G
2 Spiliadis A 2 ½ - ½ 2 Koutsidis M
3 Alexopoulos A 1 0 - 1 Papageorgiou I
  Zaronikas D 1 - -   Bye
Round 4 on 2015/01/03 at 12.30
Bo. Name Pts Res. Pts Name
1 Andreou G 3 0 - 1 3 Nikolakopoulou E
2 Katsikis C 2 0 - 1 Spyratos I
3 Papanikolaou P 2 1 - 0 2 Proskefalas A
4 Stefanopoulos I 2 1 - 0 2 Giannakopoulos G
5 Anninou A 2 0 - 1 2 Dimou A
6 Alysandratos S 2 1 - 0 Alexopoulos G
7 Spyratou L 1 1 - 0 1 Kakoulidi P
8 Katsikis K 1 0 - 1 1 Maroudas N
9 Kloukiniotis I 1 1 - 0 1 Tsanai A
10 Gourdoupis S 1 1 - 0 ½ Dimou I
11 Petropoulos M ½ 1 - 0 0 Kloukinioti M
Round 5 on 2015/01/04 at 17.30
Bo. Name Pts Res. Pts Name
1 Stamatopoulos A 4 1 - 0 Zaronikas D
2 Papageorgiou I + - - Spiliadis A
3 Balis G 1 0 - 1 Koutsidis M
  Alexopoulos A 1 - -   Bye
Round 5 on 2015/01/04 at 10.30
Bo. Name Pts Res. Pts Name
1 Nikolakopoulou E 4 0 - 1 Spyratos I
2 Stefanopoulos I 3 0 - 1 3 Andreou G
3 Dimou A 3 1 - 0 3 Alysandratos S
4 Anninou A 2 0 - 1 3 Papanikolaou P
5 Proskefalas A 2 0 - 1 2 Spyratou L
6 Maroudas N 2 0 - 1 2 Katsikis C
7 Giannakopoulos G 2 1 - 0 2 Gourdoupis S
8 Alexopoulos G ½ - ½ 2 Kloukiniotis I
9 Kakoulidi P 1 1 - 0 Petropoulos M
10 Tsanai A 1 - - + 1 Katsikis K
11 Dimou I ½ 1 - 0 0 Kloukinioti M
Round 6 on 2015/01/04 at 12.30
Bo. Name Pts Res. Pts Name
1 Spyratos I ½ - ½ 4 Dimou A
2 Papanikolaou P 4 1 - 0 4 Nikolakopoulou E
3 Spyratou L 3 0 - 1 4 Andreou G
4 Katsikis C 3 0 - 1 3 Stefanopoulos I
5 Alysandratos S 3 1 - 0 3 Giannakopoulos G
6 Kloukiniotis I 0 - 1 2 Maroudas N
7 Katsikis K 2 0 - 1 2 Kakoulidi P
8 Gourdoupis S 2 0 - 1 2 Proskefalas A
9 Dimou I 0 - 1 2 Alexopoulos G
10 Petropoulos M 0 - 1 2 Anninou A
11 Kloukinioti M 0 + - - 1 Tsanai A
 

Οι νικητές του α' γκρουπ

05.01.2015

SOP Chess Festival 2015

Α' γκρουπ

Ο Σταματόπουλος νικητής

Τελικώς με 5/5 ολοκλήρωσε την εντυπωσιακή του εμφάνιση των εορτάσιμων ημερών ο 16χρονος Απόστολος Σταματόπουλος, κατακτώντας και το κύπελλο στο Α' γκρουπ του "4th SOP Chess Festival".

Αν και απροπόνητος τα τελευταία χρόνια ο νεαρός Πατρινός αθλητής, έδειξε ότι ήταν γνήσιο ταλέντο και αν δεν τον τραβούσε η άλλη του αγάπη που είναι το κολύμπι, σήμερα θα πρωταγωνιστούσε και αυτός σε πανελλήνιο επίπεδο.

Την δεύτερη θέση κατέκτησε ο Μιχάλης Κουτσίδης και την τρίτη ο Γιάννης Παπαγεωργίου. Ισοβάθμισαν με 3,5 βαθμούς έκαστος

 
Οι νικητές του β' γκρουπ

04.01.2015

SOP Chess Festival 2015

Β' γκρουπ

Ο Σπυράτος νικητής

Ο επτάχρονος Ιάσων Σπυράτος έκανε το μεγάλο μπαμ και αναδείχθηκε χρυσός νικητής στο Β' γκρουπ του "4th SOP Chess Festival".

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο εννιάχρονος Πέτρος Παπανικολάου και το χάλκινο ο 12χρονος Γιώργος Ανδρέου.

Και οι τρεις σημείωσαν από 5 βαθμούς.

Από τις κοπέλες, την καλύτερη εμφάνιση πραγματοποίησε η 12χρονη Αναστασία Δήμου που με 4,5 βαθμούς κατέλαβε την τέταρτη θέση

 
Απόστολος Σταματόπουλος

03.01.2015

SOP Chess Festival 2015

Α' γκρουπ

Ο Σταματόπουλος κλείδωσε την πρωτιά

Άλλο ένα κύπελλο, σε λιγότερο από μια εβδομάδα, κατακτά αύριο ο Απόστολος Στματόπουλος. Ήδη έχει 4/4 νίκες, ενώ οι υπόλοιποι διεκδικητές βρίσκονται στους 2,5 βαθμούς.

Τέσσερις παίκτες διεκδικούν τα άλλα δύο κύπελλα

 

03.01.2015

SOP Chess Festival 2015

Β' γκρουπ

Η Νικολακοπούλου οδηγεί

Μόνη με 4/4 έμεινε στην κορυφή του Β' τουρνουά η Έλενα Νικολακοπούλου. Την ακολουθεί με 3,5 βαθμούς ο Ιάσων Σπυράτος και πιθανόν η αυριανή τους αναμέτρηση να κρίνει και τον τελικό νικητή.

Πέντε παίκτες έχουν από 3 βαθμούς και ελπίζουν όχι μόνο σε κάποιο μετάλλιο αλλά και στην πρώτη θέση.

Αύριο ολοκληρώνεται το τουρνουά με τις 2 τελευταίες αγωνιστικές

 
Απόστολος Σταματόπουλος

02.01.2015

SOP Chess Festival 2015

Αποτελέσματα Α' γκρουπ

Επτά είναι οι συμμετέχοντες στο γκρουπ των δυνατών. Δεν προσήλθαν οι προκριμένοι Γεράσιμος Στεφανάτος και Γεράσιμος Μαλαταράς.

Ο Απόστολος Σταματόπουλος και ο Θανάσης Σπηλιάδης προηγούνται με 2 βαθμούς

Το τουρνουά θα είναι 5 αγωνιστικών και θα ολοκληρωθεί την Κυριακή. Η τελευταία αγωνιστική θα αρχίσει στις 17.30 της Κυριακής

 

 
Έλενα Νικολακοπούλου - ξεκίνημα με 2/2

02.01.2015

SOP Chess Festival 2015

Αποτελέσματα Β' γκρουπ

Με 23 παιδιά ξεκίνησαν οι αγώνες του Β' γκρουπ.

Μετά τις 2 πρώτες αγωνιστικές πέντε παιδιά προηγούνται με 2 βαθμούς

 

01.01.2015

SOP Chess Festival 2015

Από ΕΛΟ 1200+  το Α' γκρουπ

Ερώτημα του ΣΟΠ στους καλούς σκακιστές

Στο Α' γκρουπ δυναμικότητας έχουν προκριθεί οι τρεις πρώτοι νικητές του πρόσφατου τουρνουά των "Ελίτ Κ/16", δηλ. Απόστολος Σταματόπουλος, Γεράσιμος Στεφανάτος και Γεράσιμος Μαλαταράς.

Στην ανοικτή πρόσκληση του ΣΟΠ στους παίκτες με διεθνές ΕΛΟ 1700+ δεν ανταποκρίθηκε κανείς - από όλους όσους ανήκουν στους άλλους συλλόγους της Αχαϊας.

Σημ: Την τελευταία τριετία σε όλα ανεξαρέτως τα τουρνουά που διοργανώνονται από άλλα σωματεία, η συμμετοχή των δυνατών Πατρινών αθλητών είναι διαρκής και συστηματική. Αντιθέτως, στα τουρνουά του ΣΟ Πατρών, πλην μεμονωμένων περιπτώσεων, υπάρχει συστηματική αποχή.

Ο ΣΟ Πατρών ζητά από τους απέχοντες αθλητές να τον ενημερώσουν εάν ο σύλλογος διέπραξε ο,τιδήποτε που προκάλεσε την δυσαρέσκειά τους και θα υπάρξει άμεση επανόρθωση.

Εάν όμως πρόκειται για απλό μποϋκοτάζ, τότε, φυσικά, δεν χρειάζεται να απαντήσουν.

Ο ΣΟ Πατρών ανοίγει το Α' τουρνουά, στο οποίο μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή και οι αθλητές με διεθνές ΕΛΟ άνω του 1200. Δηλώσεις συμμετοχής έως και 15 λεπτά πριν από την έναρξη της αυριανής πρώτης αγωνιστικής

 

24.12.2014

SOP Chess Festival 2015

Κλειδώνει το Β' γκρουπ

Ανοίγει το Α'

Στους 29 βρίσκονται οι συμμετοχές του Β' γκρουπ δυναμικότητας στο "4th SOP Chess Festival". Το όριο είναι 30.

Σε εννέα ημέρες ξεκινούν και τα 2 γκρουπ. Άρχισαν οι δηλώσεις και στο Α' τουρνουά

 

04.12.2014

SOP Chess Festival 2015

Β' γκρουπ - 25 οι συμμετοχές

Ένα μήνα πριν την έναρξη του "SOP Festival", και στο Β' γκρουπ δυναμικότητας, οι νεαροί αθλητές που έχουν δηλώσει συμμετοχή έφθασαν τους 25.

Στο Α' γκρουπ δεν υπάρχουν ακόμη επίσημες συμμετοχές. Το ΕΛΟ που θα ληφθεί υπ' όψιν και για τα δύο τουρνουά θα είναι αυτό της 1ης Ιανουαρίου 2015

 

24.11.2014

SOP Chess Festival 2015

Συμμετοχές Β' γκρουπ

Δέκα οκτώ νεαροί αθλητές έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον, μέχρι στιγμής, να αγωνιστούν στο πρώτο πατρινό τουρνουά του 2015.

Αναφερόμαστε στο Β' γκρουπ του "SOP Chess Festival", στο οποίο θα συμμετάσχουν έφηβοι σκακιστές με διεθνές ΕΛΟ <1200.

Εάν υπάρξει μεγάλη συμμετοχή, τότε θα αγωνιστούν οι πρώτοι 30 κατά σειρά  προτεραιότητας δήλωσης

 

14.11.2014

SOP Chess Festival 2015

Από τις 2 έως τις 5 Ιανουαρίου

Με ανοικτή πρόσκληση

Δύο τουρνουά, το ένα με διεθνές ΕΛΟ άνω του 1700 και το δεύτερο για παιδιά με διεθνές ΕΛΟ έως 1200, διοργανώνει ο ΣΟ Πατρών, αρχίζοντας από την δεύτερη ημέρα της Πρωτοχρονιάς.

Οι ενδιαφερόμενοι να απαρτίσουν το ισχυρό γκρουπ προσκαλούνται να δηλώσουν συμμετοχή έως την 1η Ιανουαρίου.

Οι αγώνες του Α' γκρουπ θα είναι απογευματινοί και του Β' γκρουπ πρωινοί

 
 

1. ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ: Δύο Ατομικά Τουρνουά 7 & 6 αγωνιστικών, αντιστοίχως, ελβετικού συστήματος, με διεθνή αξιολόγηση

2. ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ: Σκακιστικός Όμιλος Πατρών

3. ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ:  -  Α' τουρνουά: Σκακιστές με διεθνές ΕΛΟ >1700 συν τους τρεις πρώτους νικητές του τουρνουά "Elite Young U16 Championship of Western Greece 2015"  Β' τουρνουά: Έφηβοι σκακιστές με διεθνές ΕΛΟ <1200

4. ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ:  -  Α' τουρνουά: 60' για όλη την παρτίδα, συν 30'' ανά κίνηση. Β' τουρνουά: 45' για όλη την παρτίδα, συν 30'' ανά κίνηση.

Μετά την παρέλευση 30΄ από την έναρξη της αγωνιστικής, σκακιστής που δεν έχει εμφανιστεί στο χώρο των αγώνων, μηδενίζεται

5. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ:

     Α' Τουρνουά

1η αγων.

Παρασκευή

2

Ιανουαρίου

2015

ώρα 17.30

2η αγων.

Παρασκευή

2

Ιανουαρίου

2015

ώρα 20.00

3η αγων.

Σάββατο

3

Ιανουαρίου

2015

ώρα 16.30

4η αγων.

Σάββατο

3

Ιανουαρίου

2015

ώρα 19.00

5η αγων.

Κυριακή

4

Ιανουαρίου

2015

ώρα 16.30

6η αγων.

Κυριακή

4

Ιανουαρίου

2015

ώρα 19.00

7η αγων.

Δευτέρα

5

Ιανουαρίου

2015

ώρα 18.00

     Β' Τουρνουά

1η αγων.

Παρασκευή

2

Ιανουαρίου

2015

ώρα 10.30

2η αγων.

Παρασκευή

2

Ιανουαρίου

2015

ώρα 12.30

3η αγων.

Σάββατο

3

Ιανουαρίου

2015

ώρα 10.30

4η αγων.

Σάββατο

3

Ιανουαρίου

2015

ώρα 12.30

5η αγων.

Κυριακή

4

Ιανουαρίου

2015

ώρα 10.30

6η αγων.

Κυριακή

4

Ιανουαρίου

2015

ώρα 12.30

6. ΧΩΡΟΣ ΑΓΩΝΩΝ: Σκακιστική Στοά, Δάμωνος 19-21, Πάτρα

7. ΠΑΡΑΒΟΛΟ:  -  Α' τουρνουά: 10 ευρώ  Β' τουρνουά: 5 ευρώ

8. ΕΠΑΘΛΑ:

Α' τουρνουά

1ος νικητής

Κύπελλο

2ος νικητής

Κύπελλο

3ος νικητής

Κύπελλο

 
Β' τουρνουά

1ος νικητής

Χρυσό μετάλλιο

2ος νικητής

Αργυρό μετάλλιο

3ος νικητής

Χάλκινο μετάλλιο

9. ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ:  α) Αποτέλεσμα ισοβάθμων β) Μπούχολτς γ) Σόννεμπορν-Μπέργκερ δ) Αριθμός παρτίδων με τα μαύρα ε) Κλήρωση

10. ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ: Υποβάλλονται αμέσως μετά τη λήξη της υπ' όψιν παρτίδας με παράβολο 60 ευρώ. Επιτροπή ενστάσεων ορίζονται τα τρία πρώτα ΕΛΟ και αναπληρωματικά τα δύο επόμενα ΕΛΟ από το Α' τουρνουά

11. ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ: Παναγιώτα Λεβεντέλη

12. ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αναστάσιος Αλεξάνδρου

13. ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ - ΚΛΗΡΩΣΗ: Δηλώσεις συμμετοχής, έως την Πέμπτη 1 Ιανουαρίου 2015 στα τηλέφωνα του ΣΟ Πατρών. Η κλήρωση θα πραγματοποιηθεί με τη φυσική παρουσία των συμμετεχόντων

14. ΔΙΑΦΟΡΑ: α) Οι προκρίσεις στο Α' τουρνουά από το "Elite Young U16 Championship of Western Greece 2015" είναι ονομαστικές και δεν αναπληρώνονται β) Ο διοργανωτής έχει δικαίωμα πρόσκλησης για το Α' τουρνουά σε τρεις σκακιστές με ΕΛΟ <1700 γ) Για ότι δεν προβλέπεται στην παρούσα προκήρυξη ισχύουν οι κανονισμοί της ΕΣΟ και της FIDE

ΓΙΑ ΤΟ ΔΣ

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ


 

Ο ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ


 

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΜΠΕΤΣΟΣ

 
 
ΔΣ
ΜΑΘΗΜΑΤΑ
ΕΓΓΡΑΦΕΣ
ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ
ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ