Γιώργος Ανδρέου, νικητής γκραν πρι 2015-16
12.03.2016
6ο τουρνουά: Ο Ανδρέου νικητής
Νικητής και στο γκραν πρι

Νικητής του 6ου τουρνουά αλλά και του γκραν πρι, ανακηρύχθηκε ο Γιώργος Ανδρέου. Η νίκη του 13χρονου αθλητή αποτελεί ανταμοιβή προς τον εαυτό του για την προσπάθεια και την αγάπη του στο πνευματιοκό παιχνίδι.

Δεύτερος στο γκραν πρι αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Αγγελόπουλος και τρίτος ο Ιωάννης Σταματόπουλος.

Στα εναπομείναντα 3 τουρνουά θα συμμετάσχουν τα τμήματα των Ελπίδων ΣΟΠ και Πατραϊκού, από τα οποία δεν μπορεί να επηρεαστεί η πρώτη θέση του γκραν πρι.

Οι απονομές θα γίνουν τον Ιούνιο με την ολοκλήρωση και των 9 τουρνουά

Ο Παναγιώτης Μαγκλάρας με την κ. Ιωάννα Κουλοπούλου
20.02.2016
5ο τουρνουά: Ο Μαγκλάρας νικητής
Ποιοι προηγούνται στο γκραν πρι

Ο 8χρονος Παναγιώτης Μαγκλάρας είναι ο νέος νικητής στη σειρά των τουρνουά ράπιντ του γκραν πρι κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο.

Τη νίκη εξασφάλισε στο τρίτο κριτήριο (κλήρωση), αφού ισοβάθμισε σε όλα τα άλλα με τον Ιωάννη Σταματόπουλο που κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο.

Το χάλκινο σε ισοβαθμία και αυτός με τους δύο πρώτους κατέκτησε ο Κωνσταντίνος Αγγελόπουλος.

Στην βαθμολογία του γκραν πρι, ο Γιώργος Ανδρέου προηγείται μετά από 5 τουρνουά με 27 βαθμούς, ακολουθούμενος από τον Κωνσταντίνο Αγγελόπουλο με 24 και τον Δημήτρη Ζαρονίκα με 23,5.

Σήμερα ξεκίνησε το 6ο θεματικό τουρνουά με την Άμυνα Αλιόχιν

Ο Γιώργος Ανδρέου με τον Αλέξανδρο Αλεξόπουλο
25.01.2016
4ο τουρνουά: Ο Ανδρέου νικητής

Ο Γιώργος Ανδρέου είναι ο νέος νικητής στο μηνιαίο ράπιντ του Παμπελοποννησιακού Σταδίου, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο.

Ο 13χρονος σκακιστής συγκέντρωσε 5,5 βαθμούς, έναντι 5 του συνομίληκού του Κωνσταντίνου Αγγελόπουλου που κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο και 4,5 βαθμών του 8χρονου Παναγιώτη Μαγκλάρα, που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο

Συμμετείχαν 14 σκακιστές.

Στο τουρνουά αυτό οι αθλητές συναγωνίσθηκαν στη Νάιντορφ και την Νιμζοϊνδική, ενώ το 5ο τουρνουά ξεκίνησε προχθές με το Άνοιγμα Μπενόνι

Ο νικητής με τον κ. Γιώργο Μπαλή
13.12.2015
3ο τουρνουά: Ο Ζαρονίκας νικητής

Ο Δημήτρης Ζαρονίκας κέρδισε και το τρίτο θεματικό ράπιντ των ΣΟ Πατρών και Πατραϊκού ΣΣ. Πέτυχε 7,5/8 βαθμούς με τον μισό βαθμό να του αποσπά ο Τούρκος Σαμπρί Γιοντάρ.

Δεύτερος αναδείχθηκε ο Γιώργος Ανδρέου (6 β.) και τρίτος ο Κωνσταντίνος Αγγελόπουλος (5 β.)

Συμμετείχαν 19 σκακιστές και εδὠ όπως και στο προηγούμενο 2ο τουρνουά.

Η Ισπανική και η Γαλλική είχαν την τιμητική τους , ενώ το τέταρτο τουρνουά ξεκίνησε χθες με την βαριάντα Νάιντορφ της Σικελικής

Δημήτρης Ζαρονίκας
08.11.2015
2ο τουρνουά: Ο Ζαρονίκας νικητής

Με το απόλυτο σκορ 8/8, ο 11χρονος Δημήτρης Ζαρονίκας αναδείχθηκε πρώτος νικητής στο δεύτερο θεματικό ράπιντ του ΣΟ Πατρών.

Τα θέματα που αποτέλεσαν αυτό το τουρνουά ήταν το Γκαμπί της Βασίλισσας και η Αγγλική παρτίδα.

Δεύτερος με 7,5/8 κατετάγη ο Γιώργος Ανδρέου και τρίτη με 6/8 η Έλενα Νικολακοπούλου.

Συμμετείχαν 19 σκακιστές.

Το ερχόμενο Σάββατο ξεκινάει το 3ο τουρνουά της σειράς του γκραν πρι με πρώτο θέμα την Ισπανική παρτίδα

18.10.2015
2ο τουρνουά: Γκαμπί Βασίλισσας

Με το Γκαμπί της Βασίλισσας ξεκίνησε το 2ο Θεματικό τουρνουά Ράπιντ των ΣΟ Πατρών και Πατραϊκού ΣΣ.

Στις 2 πρώτες αγωνιστικές της πρώτης ημέρας συμμετείχαν 18 σκακιστές και σκακίστριες.

Πραγματοποιήθηκαν και οι απονομές των μεταλλίων του πρώτου τουρνουά καθώς και οι απονομές των μεταλλίων των ειδικών κατηγοριών του SOPatraikos trials

14.10.2015
Αλλαγή ώρας έναρξης

Από το επόμενο Σάββατο 17 Οκτωβρίου και κάθε Σάββατο, το θεματικό τουρνουά ράπιντ θα αρχίζει ώρα 13.30 και θα τελειώνει ώρα 15.30.

Αυτή την εβδομάδα ξεκινάει το δεύτερο τουρνουά με το Γκαμπί της Βασίλισσας.

Στους αγώνες μπορούν να συμμετέχουν εκτός όλων των άλλων σκακιστών και οι παρακολουθούντες το πρόγραμμα ενηλίκων της Τετάρτης

Έλενα Νικολακοπούλου

04.10.2015
Η Νικολακοπούλου νικήτρια στο πρώτο τουρνουά

Η 10χρονη Έλενα Νικολακοπούλου κατέκτησε το πρώτο θεματικό ράπιντ του Σκακιστικού Ομίλου Πατρών, που περιελάμβανε 2 Ανοίγματα. Την Σικελική Άμυνα (βαριάντα Δράκου) και την Ινδική Άμυνα του Βασιλιά.

Η μικρή Έλενα σημείωσε 6/8 βαθμούς.

Τους ίδιους βαθμούς αλλά σε 6 αγώνες πέτυχε και ο 11χρονος Δημήτρης Ζαρονίκας κατακτώντας την δεύτερη θέση. Τρίτος με 4/8 αναδείχθηκε ο Γιώργος Ανδρέου.

Συμμετείχαν 18 σκακιστές και σκακίστριες.

Στις 17 Οκτωβρίου ξεκινάει το δεύτερο τουρνουά της σειράς με δύο νέα Ανοίγματα

12.09.2015
Αυλαία

Δόθηκε η εκκίνηση σήμερα στο 1ο Θεματικό Τουρνουά Ράπιντ του Σκακιστικού Ομίλου Πατρών.

Θέμα, ο Δράκος της Σικελικής.

Το πρώτο τουρνουά θα διαρκέσει 4 Σάββατα και είναι 8 αγωνιστικών. Τα παιχνίδια είναι διπλών συναντήσεων.

Το κάθε μέλος του συλλόγου μπορεί να συμμετέχει οποιαδήποτε αγωνιστική επιθυμεί είτε έχει ξεκινήσει το κάθε τουρνουά είτε όχι. Οι αγώνες δεν απευθύνονται μόνο σε μικρούς αθλητές αλλά και σε ενήλικες

23.08.2015
Έναρξη 12 Σεπτεμβρίου
Δέκα οκτώ θεματικά τουρνουά

Εννέα εκπαιδευτικά τουρνουά με διεθνή αξιολόγηση, συνδιοργανώνουν ΣΟ Πατρών και Πατραϊκός ΣΣ, για τους αθλητές τους, τα οποία θα διαρκέσουν συνολικώς 36 Σάββατα.

Το κάθε τουρνουά θα είναι 8 αγωνιστικών, στο οποίο θα αναπτύσσονται από δύο κύριες γραμμές ανοιγμάτων στο καθένα.

Συνολικώς θα παιχθούν 18 διαφορετικές κύριες γραμμές από τα σημαντικότερα σύγχρονα ανοίγματα.

Το κάθε τουρνουά αποτελεί μέρος γκραν πρι.

Δεν θα υπάρχει παράβολο.

Αντίστοιχα τουρνουά προβλέπονται και για τους νέους στο σκάκι αθλητές, τα οποία θα διεξάγονται κάθε Παρασκευή

SOPatraikos Rapid (Grand prix)

1. ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ: Εννέα θεματικά ατομικά τουρνουά ράπιντ 8 αγωνιστικών ελβετικού συστήματος, με χρόνο σκέψης 20' για όλη την παρτίδα συν 20'' ανά κίνηση. Και τα 9 τουρνουά συμπεριλαμβάνονται σε γκραν πρι. Κάθε τουρνουά θα διαρκεί 4 Σάββατα των 2 αγωνιστικών έκαστο. Τα τουρνουά θα έχουν διεθνή αξιολόγηση

2. ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ: Σκακιστικός Όμιλος Πατρών & Πατραϊκός Σύλλογος Σκακιστών

3. ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Αθλητές και αθλήτριες των σωματείων ΣΟ Πατρών και Πατραϊκός ΣΣ. Κάθε αθλητής μπορεί να συμμετάσχει ελεύθερα σε ένα, περισσότερα ή και σε όλα τα τουρνουά

Πλακέττα

7. ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ: α) Αποτέλεσμα ισοβάθμων β) Μπούχολτς γ) Σόννεμπορν-Μπέργκερ δ) Κλήρωση

8. ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ ΓΚΡΑΝ ΠΡΙ: Κλήρωση

9. ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ: Υποβάλλονται έως και 3 λεπτά μετά τη λήξη της υπ' όψιν παρτίδας με παράβολο 10 ευρώ. Επιτροπή ενστάσεων ορίζονται τα τρία πρώτα ΕΛΟ και αναπληρωματικά τα δύο επόμενα ΕΛΟ

10. ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ: Πόλα Λεβεντέλη

11. ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αναστάσιος Αλεξάνδρου

12. ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Δηλώσεις συμμετοχής, έως και μισή ώρα πριν την έναρξη των αγώνων κάθε τουρνουά, ηλεκτρονικώς στη διεύθυνση tournsop@otenet.gr

ΔΙΑΦΟΡΑ: Για ότι δεν προβλέπεται στην παρούσα προκήρυξη ισχύουν οι κανονισμοί της ΕΣΟ και της FIDE. Ισχύουν οι κανονισμοί αγώνων Ράπιντ