World Chαmpionship King Shalman Rapid & Blitz - Ριάντ, 26-30 Δεκεμβρίου 2017
  Επίσημη ιστοσελίδα Rapid Chess Blitz Live

30.12.2017

Κάρλσεν & Dzagnidze πρωταθλητές στο Blitz

Με άνεση ο Μάγκνους Κάρλσεν κέρδισε το πρωτάθλημα στο μπλιτς, επιβεβαιώνοντας τον τίτλο του ταχύτερου παίκτη στον κόσμο.

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής πέτυχε 16/21 βαθμούς, 1,5 περισσότερο από τους Καριάκιν και Ανάντ.

Ο Έλληνας Στέλιος Χαλκιάς κατετάγη 78ος.

Η Γεωργιανή Nana Dzagnidze, κατέκτησε το πρωτάθλημα στις γυναίκες, σημειώνοντας 16,5/21 βαθμούς αντιστοίχως.

Την δική τους παρουσία στους αγώνες είχαν ο Έλληνας αντιπρόεδρος της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας, Γιώργος Μακρόπουλος και ο επίσης Έλληνας κορυφαίος διεθνής διαιτητής, Τάκης Νικολόπουλος, ο καθένας στο πόστο του.

Η τελετή λήξης, φυσικά, αντιπροσώπευε την χλιδή μιας πετρελαϊκής χώρας

29.12.2017

Ανάντ & Venjun πρωταθλητές στο Rapid

Σήμερα και αύριο το Blitz

Ανάντ, Φεντοσέεφ και Νεπομνιάτσι ισοβάθμισαν στην πρώτη θέση με 10,5/15 βαθμούς, στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ράπιντ, με τον πρώην παγκόσμιο πρωταθλητή να υπερισχύει στο τάι μπρέικ.

Στις γυναίκες, η Κινέζα Wenjun με 11,5/15, κατέκτησε το αντίστοιχο πρωτάθλημα γυναικών. Απούσα η Γιφάν Χου.

Σήμερα και αύριο διεξάγεται το παγκόσμιο πρωτάθλημα μπλιτς. Στα μισά του δρόμου, ο Καριάκιν προηγείται με 9/11. Αγωνίζεται και ο Έλληνας Στέλιος Χαλκιάς που έχει 4,5 βαθμούς.

Στις γυναίκες η αγέραστη Κράμλινγκ οδηγεί με 9,5/11.

Οι αγώνες διεξάγονται στο Ριάντ της Σαουδικής Αραβίας και γίνονται προς τιμή του Βασιλιά Salman